poniedziałek, 10 kwietnia 2017

COŚ ZIELONEGO


Maciej 5c

Filip 5c
       
Na Wasze prace czekam do 10 maja b.r.




Temat konkursu: COŚ ZIELONEGO

        Zieleń kojarzy się z życiem, przyrodą, spokojem, zieleń to symbol nadziei, harmonii, wolności i szczęścia czyli wszystkim tym czego chcemy i czego pragniemy. Jako inspirację muzyczną organizatorzy konkursu proponują piosenkę p. Katarzyny Nosowskiej O LESIE z płyty NOSOWSKA 8, jednocześnie pragną zaznaczyć , iż pozostawiają młodym artystom pełną swobodę wypowiedzi w interpretacji tematu.Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „JESTEM” w Lublińcu zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, a także dzieci i młodzież ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z niepełnosprawnością (szkoła podstawowa i gimnazjum) do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym.

KATEGORIE WIEKOWE:

I grupa – kl. I – III

II grupa – kl. IV –VI

III grupa – Gimnazjum

IV grupa - uczniowie ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z niepełnosprawnością (szkoła podstawowa i gimnazjum)
Technika wykonania prac: dowolna technika płaska – pastele, kredki, farby, itp.

(z wyłączeniem plasteliny, bibuły oraz materiałów sypkich).



Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną, samodzielnie wykonaną pracę w formacie minimum A3, każda placówka może zgłosić maksymalnie 10 prac.


Termin nadsyłania prac wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia do 19 maja 2017r., uroczyste podsumowanie konkursu przewidziane jest na 06.06.2017r.



Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy

im. Konrada Mańki

ul. Pawła Stalmacha 90

42-700 Lubliniec



WIKTOR 2C

MARCIN 4A

MARTYNA

SABINA 2C

DOMINIKA 3C

NICOLA

MICHAŁ

Dodaj napis
WERONIKA 2B
BARTEK 3A
MARCIN 4A
JAKUB 3C
HANIA 4A
PIOTR 2C
KAMILA 5C
KAMIL 2B
KAROLINA 1A
Dodaj napis

JULKA 4A
WIKTORIA 2B









środa, 5 kwietnia 2017

Chcemy być sobą!!!

Tym oto symbolem otwieram cykl działań związanych z uświadamianiem w temacie autyzmu oraz wsparcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i ich rodzin.

Źródło:https://www.autismspeaks.org/news/news-item/world-autism-awareness-day-2017-lights-world-blue

Źródło:https://www.autismspeaks.org/news/news-item/world-autism-awareness-day-2017-lights-world-blue

Źródło:https://www.autismspeaks.org/news/news-item/world-autism-awareness-day-2017-lights-world-blue
      Drugiego kwietnia 2017r. Nastąpiła inauguracja „niebieskiego”miesiąca, był to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na całym świecie zapalono niebieskie światła na najważniejszych obiektach i zabytkach, takich jak Biały Dom (USA), czy Piramida Cheopsa w Gizie (Egipt). W Polsce rozpoczęto obchody pod hasłem „Chcemy być sobą!”.
      Dlaczego nie MY? Zespół Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich „zapalił się na niebiesko” 3 kwietnia b.r. z inicjatywy nauczyciela terapeuty p. Agnieszki Dyli. Akcja miała na celu wyrażenie solidarności z uczniami naszej szkoły dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzicami, przez niebieski ubiór. Celem nadrzędnym było uświadomienie rówieśników w temacie autyzmu.
Ze względu na przyłączenie nas do mapy "niebieskich punktów" przez "Poradnik autystyczny", akcja została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
http://www.poradnikautystyczny.pl/post/artykuly/2_kwietnia
      W  linku mapa niebieskich punktów...i MY!

      Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wychowawcy uświadamiali dzieci i młodzież podczas lekcji z wychowawcą, poprzez czytanie bajek, projekcję filmów, pogadanki, czy inne metody w formie zabawowej. Klasy wykonały plakaty na temat : „Z głową w chmurach” i „Chcemy być sobą”, konkurs koordynowała p. Agnieszka Bartosik, a jury składające się z uczniów przyznawało punkty w tej konkurencji. Dzięki p. Agnieszce parter szkoły zamienił się w niebo pełne błękitnych motyli.










         Klasy otrzymały tabele, gdzie mogły zbierać punkty: w formie graficznej klasy I-III i liczbowej IV-VI i Gimnazjum, za określoną aktywność. Wychowawcy wykonali wraz z uczniami gazetki klasowe, które były oceniane przez p. Magdalenę Wiśniewską i Iwonę Gorlicką.








 
        W poniedziałek rano do najmłodszych uczniów naszej szkoły zawitał gość specjalny- Steve-ulubieniec dzieci z popularnej gry Minecraft, który częstował niebieskimi cukierkami i wręczał nagrody dla wychowawców oraz balony. Słodki poczęstunek i upominki sfinansowało Stowarzyszenie „Lodołamacz”.




A gdzie powstała maska Steve'a???W naszej pracowni:)))
        Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera, gdzie pozyskali informacje o objawach i przyczynach różnych zachowań osób z ZA. Wiedza i zrozumienie pozwolą budować atmosferę życzliwości w zespole klasowym, a przede wszystkim ułatwią kontakty społeczne wśród rówieśników. Obalaliśmy mity o autyzmie i obejrzeliśmy filmy: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” i „Tacy jak Wy”. Dla uczniów gimnazjum odbyły się warsztaty z pokazem multimedialnym: „Zwyczajni-niezwyczajni”, przygotowane przez p.Justynę Jaskułę i jej klasę 2a. Zaangażowane klasy otrzymały certyfikaty.







        Najmłodsi brali udział w zabawie integracyjnej z elementami arteterapii, przygotowanej przez   p. Aleksandrę Niedźwiedź-Stawarz, Annę Rawską-Białek i Annę Bulę. Była świetna zabawa               i możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek z innych klas, którzy mają podobne zainteresowania.




     W tym szcególnym dniu p. Beata Kaczmarek (psycholog szkolny) przygotowała ulotki informacyjne dla uczniów i rodziców, Panie ze świetlicy malowały roześmiane buzie,
 a punktem kulminacyjnym było wspólne zdjęcie, którego wykonanie koordynowała p.Justyna Wróbel (nauczyciel wychowania fizycznego). Pani Anna Babij była we wszystkich miejscach jednocześnie i wykonała „niebieski fotoreportaż”. Myślę,że już nikt w Zespole Szkół Integracyjnych nie jest „Zielony” w temacie Autyzmu.

W linku znajdują się publikacje ORE przydatne w pracy nauczyciela i film z ostatniej kampanii na rzecz autyzmu.https://www.ore.edu.pl/wydzialy/specjalnych-potrzeb-edukacyjnych/6801-2-kwietnia-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu